7A Yayıncılık

MARKALAR

Dizi ve Film Setlerinde Mükemmel Ses Kaydı için: Sound Devices ve Dan Dugan


( Resmi Büyüt )

Dugan adı uzun zamandır mikrofonları akıllıca açıp kapatan otomatik karıştırmada büyük bir otorite olarak biliniyor. Ünlü Dugan Konuşma Sistemi'nin arkasındaki adam olan Dan Dugan, geçtiğimiz günlerde Sound Devices’in ses mühendisleri ve uzmanlarıyla birlikte automixing teknolojisini Sound Devices 688 mikser / kaydedicisine uygulamak üzere ortaklaşa çalışmıştı. Dünyada ilk kez bir portatif ses kayıtçı ve mikser üreticisi meşhur Dugan sistemini kendi sisteminde kullanmak için büyük bir anlaşma imzaladı. Otomatik ses karıştırma sistemleri neredeyse yarım yüzyıldır kullanılıyor olsa da, pek çok aktüel / portatif  mikser buna yabancıdır. 

 

Birden çok mikrofonunuz ve aynı çevrede konuşan birkaç kişinin bulunduğu herhangi bir durumda bazı zorluklarla karşılaşılır. "Temel sorun, odadaki gürültüyü kaydetmemeniz için daha fazla mikrofonunuz olmasıdır.  Yani ne kadar çok mikrofona sahip olursanız, ses o derece daha büyük bir gürültüye dönüşür. Yalnızca iki mikrofon kullanıyor olsanız bile bile ses operatörünün çok aktif çalışması gerekir. Bu, konuşmayan kimsenin mikrofonunun kapatılması gerektiği ve konuşan kişinin mikrofonun açılması gerektiği anlamına gelir ki bu oldukça zor ve karışık bir iştir. Çoklu mikrofonların kullanıldığı yerlerde ise düzgün ve gürültüsüz bir kayıt yapılabilmesinin yolu bir başkası konuşurken, konuşmaya dahil olan diğer kişilerin mikrofonlarının açılması ve konuşmayan kişilere ait diğer mikrofonların kapatılması gerektiğidir. Mikrofonlar ne kadar fazla olursa, bu aktif karıştırma bir o kadar daha önemli hale gelmektedir. Sesçi için canlı bir tartışma panelini takip etmek çok zor olabilir, özellikle ses operatörü konuşan insanların önünde doğrudan oturmuyorsa ve konuşmacıları çok iyi görmüyorsa, ki bu da oldukça yaygındır. 

 

Bu işbirliği Sound Devices'ın tanınmış dayanıklı profesyonel kalitede ses ekipmanını ve saygın Dan Dugan otomasyon algoritmasını bir araya getirdi. Dugan otomasyonunu sunan ilk ve tek saha kayıt mikseri Sound Devices 688 dir. “Dan Dugan Sound Design” gibi bir endüstri merkezinden 688 e eklenen bu  otomasyon, zaten harika bir ürün olan 688 i daha da geliştirmiştir.

 

Dan Dugan otomasyon sistemi mikrofon sayısı ne olursa olsun kullanılmayan mikrofonu hızlıca kapatır, konuşulan mikrofonu ise hızlıca ve hiç bir kayıp yaşatmadan yumuşak bir şekilde açar. Bir insanın bu işlemlerle hatasız başa çıkabilmesi imkansızdır. Dan Dugan otomasyon sistemi sayesinde ses kayıtları daha temiz, konuşmalar daha net ve anlaşılır olmaktadır. Bu temiz kayıtlar sayesinde çekim ekibinin zamandan tasarruf etmesi sağlanmış olur. Buna ek olarak, haberler, belgeseller ve dizi/film kayıtları için aktüel yapım firmaları, otomasyon sisteminin birkaç mikrofonun kullanıldığı alanlarda tek seferde ve arka plan gürültüsü oluşturmadan nasıl kullanabileceğini gördüğünde bunu takdir edecektir. Dugan automixing'i Sound Devices'ın bu mükemmel ürününe dahil edilmiş olduğunu görmek büyük bir mutluluk kaynağıdır.

 

Dan Dugan Sound Desing Hakkında:

Dan Dugan otomatik mikrofon kayıt miksajının mucididir. Şimdi 48. yılında olan Dan Dugan Sound Design, 1960'lı yılların sonundan bu yana otomatik mikrofon karıştırma teknolojisi tasarlamaktadır. Dugan teknolojileri, canlı mikrofonların mümkün olan en iyi karışımını sağlar; kesintisiz, kesintisiz ses veya arka plan gürültüsündeki kaymalar olmadan hızlı, şeffaf crossfades sunar. Kaç tane mikrofon açık olursa olsun, konuşmacılar arasındaki geçişler pürüzsüz ve tutarlıdır.